St. Martin de Porres CYO Basketball Schedules 
CYO Home Pledge Registration Clinics Directions Barclays Center
Schedules Contacts Coaches' Corner Photo Gallery Tournament

Schedules for the 2017-2018 Season

Schedules for Instructional League

Instructional League

Instructional Grades K-1:
1 -- coach Hayes; 2 -- coach Sims; 3 -- coach Learn;
4 -- coach Hoyt; 5 -- coach McMaster; 6 -- coach Streck; 7 -- coach Leone;
8 -- coach Fraser
Instructional Grades 2-3:
9 -- coach Kelly; 10 -- coach Sims; 11 -- coach Paredes; 12 -- coach Pascale;
13 -- coach Macklin; 14 -- coach Lown; 15 -- coach Roe; 16 -- coach Jansen
Date: Time: Team / Team
Friday, November 17
  5:30-6:30 p.m.   Team 11 / Team 12
6:30-7:30 p.m.   Team 13 / Team 14
7:30-8:30 p.m.   Team 15 / Team 16
Sunday, November 19
  12:30-1:30 p.m.    Team 1 / Team 2
1:30 - 2:30 p.m.    Team 9 / Team 10
2:30 - 3:30 p.m.    Team 5 / Team 6
3:30 - 4:30 p.m.    Team 7 / Team 8
6:15 - 7:15 p.m.    Team 3 / Team 4
Friday, November 24
No Games
Sunday, November 26
  12:30-1:30 p.m.    Team 9 / Team 11
1:30-2:30 p.m.   Team 10 / Team 12
2:30-3:30 p.m.   Team 13 / Team 15
3:30-4:30 p.m.   Team 14 / Team 16
Friday, December 1
  5:30 - 6:30 p.m.    Team 13 / Team 16
6:30 - 7:30 p.m.    Team 11 / Team 14
7:30 - 8:30 p.m.    Team 10 / Team 15
Sunday, December 3
  12:30-1:30 p.m.    Team 1 / Team 3
1:30-2:30 p.m.   Team 2 / Team 4
2:30-3:30 p.m.   Team 6 / Team 8
3:30-4:30 p.m.   Team 5 / Team 7
Friday, December 8
  5:30 - 6:30 p.m.    Team 9 / Team 13
6:30 - 7:30 p.m.    Team 12 / Team 16
7:30 - 8:30 p.m.    Team 10 / Team 11
Sunday, December 10
No Games
Friday, December 15
  5:30 - 6:30 p.m.    Team 9 / Team 15
6:30 - 7:30 p.m.    Team 11 / Team 16
7:30 - 8:30 p.m.    Team 12 / Team 14
Sunday, December 17
  12:30-1:30 p.m.    Team 1 / Team 5
1:30-2:30 p.m.   Team 4 / Team 8
2:30-3:30 p.m.   Team 6 / Team 7
3:30-4:30 p.m.   Team 2 / Team 3
Friday, December 22
  5:30-6:30 p.m.  Team 9 / Team 15
6:30-7:30 p.m.   Team 2 / Team 4
7:30-8:30 p.m.   Team 10 / Team 13
Sunday, December 24-31
No Games. Merry Christmas!
Friday, January 5
  5:30-6:30 p.m.  Team 1 / Team 6
6:30-7:30 p.m.   Team 11 / Team 15
7:30-8:30 p.m.   Team 12 / Team 13
Sunday, January 7
  12:30-1:30 p.m.   Team 10 / Team 14
1:30-2:30 p.m.   Team 4 / Team 7
2:30-3:30 p.m.   Team 3 / Team 8
3:30-4:30 p.m.   Team 9 / Team 16
Friday, January 12
  5:30-6:30 p.m.   Team 9 / Team 12
6:30-7:30 p.m.   Team 11 / Team 16
7:30-8:30 p.m.   Team 13 / Team 14
Sunday, January 14
  12:30-1:30 p.m.   Team 1 / Team 7
1:30-2:30 p.m.   Team 2 / Team 8
2:30-3:30 p.m.   Team 3 / Team 5
3:30-4:30 p.m.   Team 4 / Team 6
Friday, January 19
  5:30-6:30 p.m.   Team 9 / Team 11
6:30-7:30 p.m.   Team 15 / Team 16
7:30-8:30 p.m.   Team 10 / Team 12
Sunday, January 21
  12:30-1:00 p.m.   Team 1 / Team 8
1:30-2:30 p.m.   Team 2 / Team 6
2:30-3:30 p.m.   Team 3 / Team 5
3:30-4:30 p.m.   Team 4 / Team 6
Friday, January 26
  5:30-6:30 p.m.   Team 7 / Team 8
6:30-7:30 p.m.   Team 5 / Team 6
7:30-8:30 p.m.   Team 13 / Team 16
Sunday, January 28
  2:30-3:30 p.m.   Team 1 / Team 2
3:30-4:30 p.m.   Team 10 / Team 15
6:15-7:15 p.m.   Team 12 / Team 14
Friday, February 2
No Game
Sunday, February 4
  12:30-1:30 p.m.   Team 14 / Team 15
1:30-2:30 p.m.   Team 3 / Team 4
2:30-3:30 p.m.   Team 10 / Team 11
3:30-4:30 p.m.   Team 9 / Team 13
Friday, February 9
No Game
Friday, February 11
  12:30-1:30 p.m.   Team 1 / Team 3
1:30-2:30 p.m.   Team 6 / Team 8
2:30-3:30 p.m.   Team 5 / Team 7
3:30-4:30 p.m.   Team 12 / Team 14
Friday, February 16
  5:30-6:30 p.m.   Team 9 / Team 14
6:30-7:30 p.m.   Team 13 / Team 16
7:30-8:30 p.m.   Team 12 / Team 15
Sunday, February 18
  12:30-1:30 p.m.   Team 1 / Team 4
1:30-2:30 p.m.   Team 5 / Team 8
2:30-3:30 p.m.   Team 3 / Team 6
3:30-4:30 p.m.   Team 2 / Team 7
Friday, February 23
No Game
Sunday, February 25
  12:30-1:30 p.m.   Team 12 / Team 14
1:30-2:30 p.m.   Team 10 / Team 16
2:30-3:30 p.m.   Team 11 / Team 13
3:30-4:30 p.m.   Team 9 / Team 15
Friday, March 2
No Game
Sunday, March 4
  12:30-1:30 p.m.   Team 1 / Team 5
1:30-2:30 p.m.   Team 2 / Team 3
2:30-3:30 p.m.   Team 4 / Team 8
3:30-4:30 p.m.   Team 6 / Team 7
6:15-7:15 p.m.   Team 10 / Team 11
Friday, March 9
  5:30-6:00 p.m.   Team 9 / Team 16
6:30-7:30 p.m.   Team 11 / Team 15
7:30-8:30 p.m.   Team 12 / Team 13
Sunday, March 11
  12:30-1:30 p.m.   Team 4 / Team 7
1:30-2:30 p.m.   Team 3 / Team 8
2:30-3:30 p.m.   Team 2 / Team 5
3:30-4:30 p.m.   Team 10 / Team 14
6:15-7:15 p.m.   Team 1 / Team 6
To Top

Intramural League Girls Grades 4 - 6

Scheduled on Saturdays at 8, 9 and 10 a.m.

Purple -- coach Jim Gill; Gold -- coach Ryan Leone; Black-- coach Stacey Loughran;
Blue -- coach Bill Peek; Teal -- coach Chris Weisner  
Date: Time: Visitor / Home Team
October 28
  8:00 No Game
9:00 Purple vs. Blue
10:00 Black vs. Teal
November 4 - No Games
St. Marin's Unavailable
November 11
  8:00 Gold vs. Purple
9:00 Black vs. Purple
10:00 Blue vs. Teal
November 18
  8:00 No Game
9:00 Gold vs. Blue
10:00 Teal vs. Black
November 25
No Games. Thanksgiving Vacation
December 2
  8:00 Black vs. Blue
9:00 Purple vs. Teal
10:00 Gold vs. Teal
December 9 -- No Games
St. Martin's unavailable
December 16
  8:00 Teal vs. Purple
9:00 Black vs. Gold
10:00 Blue vs. Gold
December 23 -- No Games
Christmas Break
December 30 -- No Games
Christmas Break
January 6
  8:00 Blue vs. Black
9:00 Teal vs. Black
10:00 Purple vs. Gold
January 13
  8:00 Gold vs. Black
9:00 Teal vs. Blue
10:00 Purple vs. Blue
January 20
  8:00 Black vs. Blue
9:00 Purple vs. Teal
10:00 Gold vs. Teal
January 27
  8:00 Blue vs. Teal
9:00 Gold vs. Purple
10:00 Black vs. Purple
February 3
  8:00 Teal vs. Purple
9:00 Black vs. Gold
10:00 Blue vs. Gold
February 10
  8:00 Purple vs. Gold
9:00 Blue vs. Black
10:00 Teal vs. Black
February 17
  8:00 Gold vs. Black
9:00 Teal vs. Blue
10:00 Purple vs. Blue
February 24
  8:00 Teal vs. Gold
9:00 Blue vs. Purple
10:00 Black vs. Purple
March 3
  9:00 #5 seed vs. #4 seed
March 10
  9:00 low remaining seed vs #1 seed
10:00 #3 seed vs. #2 seed
March 17
  9:00 Championship
10:00 All Star Game
May 3 at 5:00 p.m.
Awards Ceremony

To Top

 

Intramural League Girls Grades 7 - 10

Scheduled on Saturdays at 4:00 p.m. and 5:00 p.m. at Gold's Gym

Pink -- coach Antonio Mazzarelli; Blue -- coach Jay Scully; Teal -- coach Chris Weisner; Red -- coach Rodney Young
Date: Time: Visitor / Home Team
November 4
  4:00   Pink vs. Blue
5:00 Teal vs. Red
November 11
  4:00 Red vs. Blue
5:00 Teal vs. Pink
November 18
  4:00 Pink vs. Red
5:00 Blue vs. Teal
November 26
No Games. Thanksgiving Vacation
December 2
  4:00 Red vs. Teal
5:00 Blue vs. Pink
December 9
  4:00 Pink vs. Teal
5:00 Blue vs. Red
December 16
  4:00 Teal vs. Blue
5:00 Red vs. Pink
December 23
No Games. Christmas Break
December 30
No Games. Christmas Break
January 6
  4:00 Pink vs. Blue
5:00 Teal vs. Red
January 13
  4:00 Red vs. Blue
5:00 Teal vs. Pink
January 20
  4:00 Pink vs. Red
5:00 Blue vs. Teal
January 27
  4:00 Red vs. Teal
5:00 Blue vs. Pink
February 3
  4:00 Pink vs. Teal
5:00 Blue vs. Red
February 10
  4:00 Teal vs. Blue
5:00 Red vs. Pink
February 17
  4:00 #3 seed vs. #2 seed
5:00 #4 seed vs. #1 seed
February 24
  4:00 Championship Game
5:00 All Star Game
May 3 at 5:00 p.m.
Awards Ceremony

To Top

 

Intramural League Boys Grades 3 - 4

Saturdays at 1:25, 2:30 and 3:35 p.m. at St. Martin's gym

1 (Black) coach Spadaro; 2 (Gold) coach Birsner; 3 (Green) coach Bodrick; 4 (Blue) coach Decker; 5 (Ash) coach Larocca; 6 (Red) coach Danforth
Date: Time: Team / Team
Saturday, November 4
  1:25 1 vs. 2
2:30 5 vs. 6
3:35 3 vs. 4
Saturday, November 11
  1:25 3 vs. 6
2:30 1 vs. 4
3:35 2 vs. 5
November 18
  1:25 2 vs. 4
2:30 1 vs. 6
3:35 3 vs. 5
November 25
  1:25 4 vs. 5
2:30 2 vs. 6
3:35 1 vs. 3
December 2
  1:25 1 vs. 5
2:30 4 vs. 6
3:35 2 vs. 3
December 9 -- No Games
December 16
  1:25 1 vs. 2
2:30 5 vs. 6
3:35 3 vs. 4
December 23
  1:25 3 vs. 6
2:30 1 vs. 4
3:35 2 vs. 5
December 30 -- No Games
Christmas Break
January 6
  1:25 2 vs. 4
2:30 1 vs. 6
3:35 3 vs. 5
January 13
  1:25 4 vs. 5
2:30 2 vs. 6
3:35 1 vs. 3
January 20
  1:25 1 vs. 5
2:30 4 vs. 6
3:35 2 vs. 3
January 27
  1:25 1 vs. 2
2:30 3 vs. 4
3:35 5 vs. 6
February 3
  1:25 3 vs. 6
2:30 1 vs. 4
3:35 2 vs. 5
February 10
  1:25 2 vs. 4
2:30 1 vs. 6
3:35 3 vs. 5
February 17
  1:25 4 vs. 5
2:30 2 vs. 6
3:35 1 vs. 3
February 24. Playoffs Round 1
  1:25 #1 seed vs. #2 seed
2:30 #3 seed vs. #6 seed
3:35 #4 seed vs. #5 seed
March 3. Playoffs Round 2.
  1:25 1 vs. winner 3 vs. 6
2:30 2 vs. winner 4 vs 5
3:35 Consolation Game
March 10: PlayOffs Finals.
  1:25 TBD
2:30 Finals
3:35 All Star Game

To Top

Intramural League Boys Grades 5 - 6

Saturdays at 10:30 at Gold's Gym and 11:15 and 12:20 at St. Martin's

1 (Black) coach Batchelor; 2 (Gray) coach Downey; 3 (Red) coach Marsala; 4 (Blue) coaches Pitcairn and Gordon; 5 (Green) coach Velders; 6 (Orange) coach Waxman
Date: Time: Team / Team
November 11
    10:30   1 (Black) / 2 (Gray)   Gold's Gym
  11:15   3 (Red) / 4 (Blue)   St. Martin's
  12:20   5 (Green) / 2 (Orange)   St. Martin's
November 18
    10:30   6 (Orange) / 4 (Blue)   Gold's Gym
  11:15   2 (Gray) / 5 (Green)   St. Martin's
  12:20   3 (Red) / 1 (Black)   St. Martin's
November 25
    10:30   1 (Black) / 5 (Green)   Gold's Gym
  11:15   2 (Gray) / 4 (Blue)   St. Martin's
  12:20   3 (Red) / 6 (Orange)   St. Martin's
December 2
    10:30   3 (Red) / 5 (Green)   Gold's Gym
  11:15   1 (Black) / 4 (Blue)   St. Martin's
  12:20   2 (Gray) / 6 (Orange)   St. Martin's
December 9
    10:30   5 (Green) / 6 (Orange)   Gold's Gym
  BYE   3 (Red) / 4 (Blue)   Bye Week
  BYE   1 (Black) / 2 (Gray)   Bye Week
December 16
    10:30   3 (Red) / 2 (Gray)   Gold's Gym
  11:15   1 (Black) / 6 (Orange)   St. Martin's
  12:20   4 (Blue) / 5 (Green)   St. Martin's
December 23 -- No Games
Christmas Break
December 30 -- No Games
Christmas Break
January 6
    10:30   3 (Red) / 1 (Black)   Gold's Gym
  11:15   6 (Orange) / 4 (Blue)   St. Martin's
  12:20   2 (Gray) / 5 (Green)   St. Martin's
January 13
    10:30   1 (Black) / 5 (Green)   Gold's Gym
  11:15   2 (Gray) / 4 (Blue)   St. Martin's
  12:20   3 (Red) / 6 (Orange)   St. Martin's
January 20
    10:30   5 (Green) / 6 (Orange)   Gold's Gym
  11:15   3 (Red) / 4 (Blue)   St. Martin's
  12:20   1 (Black) / 2 (Gray)   St. Martin's
January 27
    10:30   4 (Blue) / 5 (Green)   Gold's Gym
  11:15   1 (Black) / 6 (Orange)   St. Martin's
  12:20   3 (Red) / 2 (Gray)   St. Martin's
February 3
    10:30   1 (Black) / 4 (Blue)   Gold's Gym
  11:15   6 (Orange) / 2 (Gray)   St. Martin's
  12:20   3 (Red) / 5 (Green)   St. Martin's
February 10
    10:30   1 (Black) / 6 (Orange)   Gold's Gym
  11:15   2 (Gray) / 5 (Green)   St. Martin's
  12:20   3 (Red) / 4 (Blue)   St. Martin's
February 17
    10:30   6 (Orange) / 2 (Gray)   Gold's Gym
  11:15   5 (Green) / 3 (Red)   St. Martin's
  12:20   4 (Blue) / 1 (Black)   St. Martin's
February 24
    10:30   2 (Gray) / 3 (Red)   Gold's Gym
  11:15   1 (Black) / 5 (Green)   St. Martin's
  12:20   6 (Orange) / 4 (Blue)   St. Martin's
March 3 - Playoffs
    10:30   TBD   Gold's Gym
  11:15   TBD   St. Martin's
  12:20   TBD   St. Martin's
March 10 - Playoffs
    10:30   TBD   Gold's Gym
  11:15   TBD   St. Martin's
  12:20   TBD   St. Martin's
March 17 - Championship
  TBD   TBD   St. Martin's

To Top

 

.

 

.

 

.

 

.

 

.

 

.